Spustit video na pozadí

SLUŽBY PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM

SLUŽBY PRO SENIORY

SLUŽBY PRO OSOBY V PŘECHODNÉ KRIZI, OHROŽENÉ DROGOU A ETNICKÉ MENŠINY

SLUŽBY PRO RODINU, DĚTI A MLÁDEŽ

SPOLUPRACUJÍCÍ ORGANIZACE

Další fair trade prvenství má litoměřická ZŠ Masarykova

Autor:Jan Vochomůrka

Fairtradový počin roku. To je ocenění, které za přítomnosti starosty města Ladislava Chlupáče získala litoměřická Masarykova základní škola. U odborné poroty zabodovala s akcí 1. Fairtradová večeře v České republice. Ředitel školy Karel Kynzl při dnešním předávání ceny tento úspěch okomentoval slovy: „Vítězství v soutěži Fairtradový počin roku nás velmi potěšilo a povzbudilo, věřili jsme ve vítězství v konkurenci mnoha zajímavých akcí organizovaných po celé České republice. Férovou snídani už lidé znají, společná večeře byla něčím novým.“ Třeťáci a páťáci za ZŠ Masarykova předali při této příležitosti šeky pro děti v Keni v hodnotě 3147 Kč. „Chceme dětem pomoci na cestě ke vzdělání. Doufáme, že z nich v budoucnu vyrostou živnostníci, kteří budou moci zaměstnat další své spolužáky,“ vysvětlila žákyně 3. B Kateřina Králíčková.
Oceněná Fairtradová večeře se konala loni v květnu. Dorazil na ni historický dvoupatrový londýnský autobus, který sloužil jako kavárna. Po zahradě vyrostly stánky s fairtradovým čajem, vínem, sladkostmi a výrobky jednotlivých tříd, které si žáci a žačky sami prodávali. Důležitou složkou akce pak byla propagace, díky ní na akci dorazilo rekordních 500 návštěvníků z řad rodičů, žáků i litoměřické veřejnosti. Vyvrcholením celého odpoledne pak byla večeře – guláš vyrobený z dostupných fairtradových ingrediencí. „Sami na náš počin rádi vzpomínáme. Byl to vydařený den. K vítězství mohl přispět i fakt, že výtěžek akce jsme zprostředkovaně poslali do školy v Keni, kterou již dlouhodobě podporujeme,“ doplnila učitelka a koordinátorka školy pro fair trade Iveta Dragoňová.
Podpoře fairtradových pěstitelů se škola věnuje po celý rok. Mezi další akce patří například vánoční prodej fairtradových muffinů či listopadový týden globálního vzdělávání, který nabídl mnoho přednášek a výstupů žáků a žákyň. Škola se rovněž připojila ke kampani Za férové banány a v únoru oslavila již páté výročí obhájení titulu Fairtradová škola.
Ocenění získala z 25 účastníků také  Fairtradová svačinka v Nemocnici TGM Hodonín. Součástí soutěže byla i cena veřejnosti. Ta udělila nejvíce hlasů Gymnáziu v Mimoni za mimořádné úsilí v podpoře fair trade, včetně zapojování místních médií. Vysoce hodnocenou akcí byl také dotační program města Litoměřice na podporu fairtradových aktivit nebo Kroměřížský fairtradový den.
Masarykova ZŠ Litoměřice se stala v roce 2012 vůbec první Fairtradovou školou v České republice. Gymnázium v Mimoni je první Fairtradovou školou v Libereckém kraji. Města Litoměřice a Hodonín patří mezi 11 Fairtradových měst v ČR a zařadila se tak po bok více než 1 700 měst po celém světě, která systematicky podporují fair trade.Ostatní

© 2022. Všechna práva vyhrazena.